Aktuális probléma, hogy a virágzó barack fáknál megjelenhet a virág és hajtás elhalás.
Ezt a Monilinia laxa nevű gomba okozza, de az elmúlt években hazánkban is elterjedt a Monilinia fructicola nevezetű kórokozó, ami tünetekben azonos a M. laxa-val, de annál sokkal nagyobb a fertőző képessége.
Most főleg a virágzásban lévő kajszi fákra érdemes figyelmet fordítani, de ezek a kórokozók a többi csonthéjas virág- és hajtás elhalásáért is felelős.
A gomba virágzás alatt, a csészelevélen és a sziromleveleken át fertőz.
Ilyenkor a virág sziromlevele és kocsánya is megbarnul, majd elhal és az ágon maradhat, akár egészen őszig. A károsítás átterjedhet a hajtásokra is, ahol kisebb-nagyobb részen hajtáselhalást okoz. Az egészséges és fertőzött rész élesen elkülöníthető. A károsított fákon mézgacseppek is láthatóak.
A védekezés alapja, hogy el kell távolítani, és megsemmisíteni a fán lévő gyümölcsmúmiákat, és fertőzött ágakat.
A permetezést érdemes piros bimbós állapotban először elvégezni, majd virágzás közepén és virágzás végén ismételni. Az alábbi felszívódó szereket lehet használni a kórokozó ellen pl.: Chorus, Topas, Folicur Solo, Signum
FONTOS!
Ezek a készítmények méhekre nem veszélyesek, de a permetezést ajánlott az esti órákban elvégezni, amikor a méhek már nem látogatják a virágokat.