Ezeknek a leírásoknak a célja, hogy általánosságban megtalálják és felismerjék a különböző kártételeket. Pontos vegyszer neveket nem írunk ki, mert ahhoz folyamatosan frissíteni kellene az oldalt, a jogszabályok miatt.
Ha már megvan a károsító, a legközelebbi gazdaboltban tudnak majd segíteni, hogy aktuálisan milyen vegyszereket tudnak adni ellene.
Ha permetezésre van szüksége, vegye fel a kapcsolatot a NövényDokival.
KÁRTEVŐK:
Csipkézőbarkók (Sitona spp.)
Évente egy nemzedékük fejlődik, imágóként a talajban telelnek át.
A Fabaceae családba tartozó növényeken károsítanak. Kártételük inkább gyakori, mintsem jelentős, a tenyészidő elejére korlátozódik.
A kelést követően, a szikleveleken és az első lombleveleken, jellegzetesen U alakban karéjoznak. Lárváik a talajban a N-gyűjtő gümőket rágják meg, de számottevő kárt nem okoznak.
Tömeges megjelenés esetén felszívódó hatású készítmények használhatók.
Fekete répa-levéltetű (Aphis fabae)
Migráló levéltetű faj.
Tavasszal, a fás szárú tápnövényein károsítanak. Április végétől a szárnyas alakok lágyszárú tápnövényekre vándorolnak.
A növény fiatal hajtásai a növekedésben megállnak, a levelek és a kötődött hüvelyek torzulnak.
A védekezést megnehezíti, ha a levéltetvek megjelenése a virágzás idejére esik. Ilyenkor a megporzó rovarok kímélése érdekében méhekre mérsékelten veszélyes rovarölő szerek méhkímélő technológiai eljárással kijuttatva jöhetnek számításba.
Gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera)
Polifág kártevő, mely a mediterrán területekről települt be.
A növény generatív részein károsít.
A bab termésén a legjelentősebb károkat a gyapottok-bagolylepke lárvája okozza.
Évente 3 nemzedéke fejlődik.
Kártételt elsősorban a másodvetésű augusztus-szeptemberi betakarítású zöldbabnál okoz. A kukoricán kifejlődött második nemzedék utódai tömegesen jelennek meg a virágzó bab növényeken. Imágóik a virágzó babon nektárfogyasztók. Lárváik a jól záródó levélzet alatt lévő hüvelyeket lyuggatják.
Végezzünk rajzásmegfigyelést fény-illetve szexferomon csapdával. A fiatal lárvák ellen még behatolás előtt kontakt hatású szerekkel védekezhetünk. A védekezést nehezíti, hogy a kezelés a betakarítás előtti időszakra esik – oda kell figyelni az élelmezésegészségügyi várakozási idő betartására!
Közönséges takácsatka (Tetranychus urticae)
Soknemzedékű, szabadföldön áttelelő faj.
Különösen az öntözetlen növényállományokban, a vegetáció második felében, a szárazbab termesztésben szaporodhat el.
Minden fejlődési alakja károsít. Az idősebb növényeken először az alsóbb leveleken jelentkezik a kártétel. A károsított levelek színén klorofill elhalás figyelhető meg, a fonákon a takácsatkák szövedék védelmében szívogatják a levelet. A kártétel a hüvelyekre is kiterjed. A károsított hüvelyek torzulnak.
A takácsatkák észlelésekor, még a növényállomány záródása előtt speciális akaricidekkel védekezhetünk ellenük.
Babzsizsik (Acanthoscelides obtectus)
A raktározott bab elsőszámú kártevője, ennek ellenére olykor a beérett magvakat már szántóföldön is fertőzheti.
Egy magban akár 15-20 lárva is fejlődhet. A maghéj alatt bábkamrát készítenek és ott bábozódnak, majd imágóik kerek lyukon hagyják el a babot ablakos szem.
Raktári körülmények között 3-4 nemzedéke fejlődik évente. A tárolókból kiszabaduló imágók a közeli babtáblák pergamenérésű hüvelyeire rakják tojásaikat, így a kártevő az egyébként mentes magtárakba is bekerülhet.
A védekezés alapja a raktár fertőtlenítése, fertőzött tételek gázosítása, tárolás hideg, száraz körülmények között, állománypermetezés virágzás után, illetve az érés kezdetén kontakt hatású szerekkel.
Fésűslábú-viráglégy (Delia platura)
A zöldségfélék közül gyakori a babon, borsón, káposztaféléken, és a vöröshagymán. Kártétele különösen akkor válik jelentőssé, ha tápnövényei egymást követő esztendőkben kerülnek ugyanarra a területre.
Évente három nemzedéke fejlődik. A talajban áttelelő bábokból kirajzó imágók áprilisban-májusban jelennek meg a babtáblákon.
Tojásaikat a kelő növényekre, vagy a talajra rakják. A lárvák befúrják magukat a növény főgyökerébe, vagy a szikalatti szárba. Csontszínű nyüvei a gyökerekben, szárban és a kelő növények sziklevelében is károsíthatnak. A károsított növények rendszerint elpusztulnak.
A második nemzedék júniusban-júliusban, a harmadik nemzedék szeptemberben rajzik.
A védekezés alapja a vetésforgó betartása, a kelés megindulásakor, az imágók tömeges betelepedésekor kontakt hatású készítmények használata.
KÓROKOZÓK:
Babmozaik vírusok :
A károsított leveleken mozaikosság, érszalagosodás figyelhető meg. A levelek hólyagosodna, a fonák felé sodródnak. Apró és deformált hüvelyek fejlődnek. Mechanikai úton, szövetnedvvel, levéltetvekkel terjed.
Fertőzési források a vetőmag és az évelő gazdanövények.
A védekezéshez szükséges a levéltetvek rendszeres irtása, ellenálló fajták, valamint vírusmentes vetőmag használata.
Bab xantomónászos betegsége (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli)
A bab egyik legjelentősebb betegsége.
Tünetek a sziklevélen, a lomblevélen, a száron, a hüvelyen és a magon is kialakulhatnak.
A levélfoltok erek által határoltak, szegletesek. Ha a foltok összeolvadnak, akkor a levelek beszakadnak, rongyolódnak. A magok ráncosodnak.
Fertőzési forrás a vetőmag. Fertőzött magból beteg csíranövény fejlődik.
A kórokozó vízcseppekkel és légmozgással terjed az állományban.
A kórokozónak a meleg, csapadékos időjárás kedvez.
A védekezés alapja kevésbé fogékony fajták használata, egészséges vetőmag használata, fungicides védekezés a kelés utáni, majd a hüvelykötődés utáni időszakban réztartalmú szerekkel.
Bab pszeudomonászos betegsége (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola)
A betegség kizárólag bokorbabon fordul elő.
A kórokozónak kedvez a hűvös, csapadékos nyári időjárás.
Tünetek a sziklevélen, a lomblevélen, a száron, a hüvelyen és a magon is kialakulhatnak. Vizenyős, később beszáradó, vörösbarna foltok figyelhetők meg a növényen sárga udvarral. Fertőzési forrás a vetőmag. Fertőzött magból beteg csíranövények fejlődnek.
A kórokozó vízcseppekkel és légmozgással terjed az állományban. Ellenálló fajták vetésével védekezhetünk a betegség ellen.
Bab kolletotrihumos betegsége (Colletrotrichum lindemuthianum)
Csapadékos, meleg nyarakon, öntözött állományban a bab legjelentősebb gombás betegsége.
Fertőzési forrás a vetőmag, a talaj és a talajban lévő fertőzött növénymaradványok. Fertőzött magból beteg szikleveles növény fejlődik.
A szikleveleken lévő besüppedő barna foltokban rózsaszínes képletek képződnek. A kórokozó vízcseppekkel és légmozgással terjed az állományban. Megfertőzi a lombleveleket, a szárat, a hüvelyeket és a magokat is. Rezisztens fajták termesztésével, fertőzött növénymaradványok megsemmisítésével, egészséges vetőmag használatával, magcsávázással védekezhetünk a betegség ellen.
Az állománypermetezés a kelés után, legkésőbb 2-3 lombleveles majd 6-7 lombleveles korban kell elvégezni kontakt hatású szerekkel.
Babrozsda (Uromyces appendiculatus)
Egygazdás, teljes fejlődésmenetű rozsdagomba.
Csapadékos, meleg nyarakon lehet jelentős.
A karós, késői fajták fogékonyabbak. Fertőzési források a beteg növénymaradványok és a talaj, ahol a kórokozó áttelel. A nyár közepétől a leveleken, a száron, és a hüvelyen világosbarna és sötétbarna kidudorodó képletek alakulnak ki. A súlyosan fertőzött levelek sárgulnak, majd elhalnak. A rozsdatelepek körül sárgás udvar látható.
Fontos az agrotechnikai védekezés: beteg növényi részek talajba aláforgatása, vetésváltás. Kémiai védekezéshez kontakt hatású készítmények használhatóak.
Keresse a NövényDokit!
Ujvári Péter
+36 30/699-5260
Közép-Észak Pest
Csönge Bálint
+36 30/607-5747
Közép-Dél Pest
Márialigeti Sebő
+36-30/568-9835
Közép-Dél Buda
Pisák Levente
+36 30/346-1358
Észak Buda
Kertfenntartás:
Verschnitzer Sándor
+36-20/519-6628
Budapest és környéke
Szaktanácsadás:
Ujvári Péter
szaktanacsadas@anovenydoki.hu
On-line szaktanácsadás/Oktatás
SümegiBence
+36-30/503-3820
Szántóföldi szaktanácsadás